Otomatik Kapı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Müşteri Yorumu)
Loading...

Paylaş!

Günümüzde büyük market ve alışveriş merkezlerinin sayıları artış göstermektedir. Bu sayının artmasındaki en önemli artış hızla artan insan nüfusu ve bunların ihtiyaçlarını karşılamaktan ileri gelmektedir. Bu gibi işletmelerde dikkat edilen en önemli nokta müşteri memnuniyetidir. Bu amaçla market ve avm girişlerine insanların rahatlarını sağlamak amacıyla
Otomatik kapı konuşlandırılmıştır. Bunun dışında bankalar, apartmanlar, hava alanları ve birçok kurumda bu sistemler kullanılmaktadır.

Otomatik Kapıların Çalışma Prensibi

Otomatik kapıların çalışma prensibi, sensör sistemine dayanmaktadır. Söz konusu sistemleri sensörler ile birlikte elektronik bir merkez ve sürgü sistemleri oluşturur. Sensörler kapının üst kısmına konuşlandırılmıştır. Bu sayede kapının önünden geçen herhangi bir fiziki nesneyi algılayan sensörler kapının elektronik sistem merkezine bir sinyal gönderir. Merkez bu sinyali işleyerek mekanik merkeze ileterek sürgü sisteminin hareket etmesini sağlar. Kapının açılması sonrasında kullanıcı tarafından belirlenen süreler içerisinde kapı kapanır. Kapının kapanabilmesi için sensörün hiçbir nesneyi algılamaması gerekir.

Otomatik Kapı Çeşitleri

Otomatik kapıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Düz olarak üretilen kapı sistemlerinde karşılıklı iki kapaktan oluşan bir kapı vardır ve kapı uçları sensörden aldığı sinyal ile karşılıklı olarak hareket ederek açma kapama hareketi yapar. Bu sistemler en basit sistemler olmakla beraber en çok kullanılan sistemdir. En çok kullanılan sistemler ise radyal sisteme sahip kapılardır. Söz konusu sistemde birden fazla bölmeden oluşan radyal bir kabin bulunur. Bu kabin elektrik enerjisi etkisi ile sürekli dönme hareketi yapar. Bu sistemin en büyük avantajı, insanların geçişi sağlanırken aynı zamanda içerinin havasının da dengede kalması sağlanır Bu sebepten ötürü seçkin yerlerde bu sistemlere oldukça fazla rastlanmaktadır. Bunun dışında da herhangi bir güç gereksinimi olmaksızın mekanik etki işe çalışan kapılar da mevcuttur.

Otomatik Kapı Fiyatları

Otomatik kapı fiyatları, çok farklılık göstermektedir. Bu farklılıkları kapıların ebatlarının yanı sıra çeşidi de önemlidir. Bunların dışında enerji gereksinimine göre çalışan kapılar da fiyata etkilidir. Elektrik enerjisi ile çalışan kapı sistemleri fiyat olarak diğer sistemlere göre oldukça fazla olup ekstra olarak bakım maliyetleri de bulunmaktadır.

Etiketler: , , ,
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
WhatsApp Destek Hattı
Gönder