Rad Otomasyon
Fotoselli Kapı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları
Fotoselli Kapı Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları

Fotoselli Kapı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda sizlere fotosel nedir, fotoselin bileşiği nedir, fotoselli kapı nedir, fotoselli kapı hangi alanlarda kullanılır, fotoselli kapının şekli boyutu nedir, fotoselli kapı kontrol seçenekleri nelerdir, fotoselli kapının ne gibi faydaları vardır, fotoselli kapının nasıl ortaya çıkmıştır, fotoselli kapının mucidi kimdir, fotoselli kapının çeşitleri nelerdir, fotoselli kapını fiyatı nedir, fotoselli kapının tamiratı nasıl ve kimler tarafından yapılır gibi soru başlıklarını sizler için yanıtlamaya çalışacağız.

Paylaş!

Bu makalede fotoselli kapı nedir? hangi amaçlarla kullanılır? fotosel nedir? fotoselli kapı çeşitleri nelerdir? gibi başlıklar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Fotoselli kapı nedir? Enerji tüketimi konusunda nasıl fayda sağlar?

Fotosel nedir?

Fotoselli kapı nedir tanımını yapmadan, öncelikli olarak mikro bilgiden makro bilgiye geçişi sağlamak bu yazı için daha anlamlı olacaktır. Bu bazda yapılacak olan ilk şey, kelime açıklaması yaparak konuyu daha iyi kavramaktır. Peki öyleyse gelelim fotosellinin kelime anlamına. Belki daha önce hiç duymadığınız belki de birkaç kez duyduğunuz bir kelime olabilir. Ziyanı yok.. Her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde de fotoselli kapı nedir ile ilgili epeyce bilgiye sahip olacaksınız.

Fotosel, ışığa ve harekete duyarlı belirli bir mesafeden dokunulmadan hareketi algılama ve içerisindeki manyetik sensörlerle sinyali iletme özelliğiyle birlikte bünyesindeki sinyali  elektronik olarak değerlendirip harekete geçiren mekanik bir sistemdir. 

fotoselli kapı nedir

Fotoselli kapı nedir? (Fotosel Devresi)

Aşağıda fotoselin hangi mekanizmalarda çalıştığını anlatan bir görsel bulunmakta, bu oldukça basit bir fotosel görseli fakat  burada eklemek istediğimiz bir nokta var; fotosel tek başına ışığı elektriğe çevirmede yetersiz kalır, direnç ve gerilim de gereklidir.

Fotosel şuan günümüzde o kadar yaygın bir kullanıma sahip ki. Belki de günlük hayatımızda farkında olmadan birçok fotosel görüyoruz yahut bunları kullanıyoruz. Fotosel hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir sistemdir. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren bu sistemle birlikte gündelik yaşamın farklı alanlarında biz insanlara hizmet ederek var olan mekaniği daha da kolay bir hale getirmektedir.

Fotosel hangi alanlarda kullanılır?

Fotosel aklınıza gelebilecek bir çok alanda karşımıza çıkar. Örneğin ;

Alarm sistemlerinde;

Dükkan, depo ve evlerimizin güvenliği için alarm taktırarak onları bu şekilde korumak oldukça tercih edilen bir sistemdir.

Otomatik kapılarda;

Hastane, alışveriş merkezleri ve diğer birçok alanda oldukça yaygın bir şekilde otomatik kapı sistemlerini kullanıldığını görmekteyiz. Ve gerçekten hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Örneğin  hastanelerde hasta ve ambulans girişlerinde, engelli vatandaşlarımız için bir yere içeri kolayca girip çıkma durumunda ya da basitçe ellerimiz dolu ve kapıyı açamaz bir haldeyken otomatik sensörün devreye girmesi bizlere küçük ama aslında büyük mutluluklardır.

Gece lambalarında;

Karanlığı algılayıp yanan ve hava aydınlanınca otomatik sönen gece lambalarında da fotosel kullanılmaktadır. Sokak lambaları ve çevre aydınlatmaları bunlara iyi birer örnektir.

Güneş enerjili sistemlerde;

Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma, ısıtmada ayrıca otellerde, alışveriş marketlerinde, bankalarda, havaalanında,  bürolarda ve  daha birçok kullanımın alanında etkili mekanik -elektronik sistemiyle yine fotosel karşımıza çıkmaktadır.

Fotoselin bileşikleri nelerdir?

Fotoselin ana bileşiklerini sayacak olursak bunlar;

 • Kurşun sülfür
 • Selenyum
 • Kadminyum sülfür
 • Talyum sülfür
 • Antimon-sezyum alaşımı Germanyum’dur.

Fotoselli kapı nedir? Nasıl çalışır?

Fotoselli kapı nedir? Yukarıda bahsettiğimiz fotosel bileşikleri sayesinde sıklıkla cam ya da cam görünümlü krom malzemeli paslanmaz çelik camlar ile hazırlanan çift kanatlı kapılarda, kapıların üst tarafına konuşlanmış olup hareket sensörü ile giriş ve çıkışları fiziksel olarak hiçbir güce gerek duymadan zahmetsiz bir şekilde oluşturulan kapılardır. Ayrıca fotoselli kapılar estetik olarak da göze hoş geldiği ve birçok mekanı daha iyi gösterdiği için tercih edilme nedenlerini arttırmaktadır.

Fotoselli kapıların şekli, boyutu ve ağırlığı nedir?

Fotoselli kapılar genellikle aşağıda bulunan şekildeki gibi Max 1.5 m genişlik, 2.5 m yükseklikte ve Ölçülere göre değişebilir fakat çoğunlukla ortalama 50-80 kg ağırlığındadır.

Fotoselli kapının kontrol paneli nasıl işler?

Fotoselli kapıların yönetim kısmında bazı fonksiyonlar vardır. Bunlardan en çok kullanılanı aç kapa modudur. Gece modu olduğunda fotoselli kapı daima açık kalırken sürekli açık modu tercih ettiğinizde kapının açılıp kapanma durumu devreden kalkacaktır. Ayrıca kış modu da kullanılmaktadır. Bu modu aktif ettiğinizde fotoselli kapının kanatları sadece yarıya kadar açılır böylelikle içerideki sıcak havanın dışarıya çıkması büyük ölçüde engellenmiş olur, ısı kaybını önlediği için özellikle büyük mekanlarda bu özellik sıklıkla kullanılmaktadır.

Fotoselli kapı çeşitleri nelerdir?

Fotoselli kapı çeşitleri şunlardır: Manetli fotoselli kapı, yana kayar fotoselli kapı, hermetit kapı, teleskopik yana kayar kapı,  panik açılır fotoselli kapı, döner kapı ve eğrisel dairesel döner kapı olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Manetli fotoselli kapı:  

Cam paneli tutan malzeme sayesinde panelsiz bir şekilde camın üstten asılmasıyla oluşur. Sensör harekete geçtiği andan sonra mekanizma yana doğru kaymaya başlar ve kapı otomatik bir biçimde açılır. Çift ve tek yöne olmak üzere 2 (iki) çeşidi bulunmaktadır.

Yana kayar fotoselli kapı:

fotoselin kapsama alanı hemen girişe konuşlanmıştır. Kapıyı açan özel motoru sayesinde açma ve kapama işlemleri gerçekleşir. Kapının açılması için kapının tam karşısına geçmeniz gerekir böylelikle fotosel sizi görür ve birkaç saniye bekleyince de kapı  kendiliğinden otomatik kapanır.

Hermetit kapı:

Kısacası sızdırmaz kapı demek de mümkündür. Bu hermetit kapılar çoğunlukla iç mekanlarda kullanılır. En çok kullanım alanları soğuk hava depoları ve hastanelerdir. Hastanelerin laboratuvar,  ameliyathane ve röntgen alanlarında hermetit(sızdırmaz) kapı tercih edilir. Fakat depolardakiyle röntgenin hava sızdırma seviyesi farklıdır. Soğuk hava deposundaki sızdırmazlık üst seviyedeyken röntgenin seviyesi biraz daha düşüktür.

Teleskopik yana kayar kapı:

Daha çok ray üzerinde hareket eder. Genellikle fabrika girişlerinde,  garajlarda, askeri alanlarda ve büyük sitelerde tercih edilir. Motorun gücü kapının ağırlığına göre oluşturulur.

Döner kapı:

Özel sistemi sayesinde dönme hızı ayarlanabilmektedir. Özellikle sıcak ve soğuk hava giriş çıkışını engellediği için sıklıkla tercih edilir. Elektrik kesintisi durumunda manuel olarak da çalışması mümkündür.

Eğrisel dairesel kayar kapı:

En çok kullanılan model budur. Özellikle estetik olarak göze hitap ettiği için büyük alanlarda Alışveriş merkezlerinde, hastanelerin girişinde, havalimanlarında, otellerde tercih edilir.

Panik açılır fotoselli kayar kapı: İnsanların panik anlarında yangın, deprem gibi durumlarda insanların güvenli bir şekilde tahliye olmalarını sağlarlar. Üzerine baskı uygulanarak kanatlar 90 derece dışarı açılarak aktifleşir böylelikle acil durumlarda gerçekten hayat kurtarır.

Fotoselli kapının faydaları nelerdir?

Fotoselli kapı nedir öğrendik. Fotoselli kapıların faydaları ise çok çeşitlidir. Fotoselli kapılar otomatik bir biçimde kendiliğinden açılıp kapandığı için kullanım alanları oldukça zengindir.

 • Kullanımı basit, pratik, zahmetsizdir.
 • İçerideki ısı çıkışını engeller, tasarrufludur.
 • Engelli insanların yaşamını kolaylaştırır.
 • Çalışırken herhangi bir sesi olmaz rahatlık sağlar.
 • Mekanın güvenliğini sağlar. (Şifreli ve yüz tanıma özellikleriyle)
 • Görünümü estetiktir, kullanım alanlarına dekoratif anlamda etki eder.

Fotoselli kapı tamiri nasıl yapılır?

Gerek kamu alanları gerekse hastane, site, otopark, alışveriş merkezleri, bankalar gibi yoğun kullanım alanlarında karşımıza çıkan fotoselli kapılar, bu tarz kalabalık yerlerde fazla kullanıma bağlı olarak kimi zaman arıza yapabilir ve sensöründe bazı teknik sıkıntılar çıkabilir. Bu gibi durumlarda Rad Otomasyon olarak fotoselli kapıların tamiratını da en kısa sürede sizleri mağdur etmeyecek hızda gerçekleştirmekteyiz.

Fotoselli kapı fiyatı nedir?

Fotoselli kapı fiyatları modeline, türüne göre değişiklik göstermektedir.  Fakat hangi türü olursa olsun kalitesi sabittir. Bu kadar pratik ve hayatı kolaylaştıran bir sistem için Türkiye şartlarını düşünecek olursak Rad Otomasyon olarak sizlere kaliteyi güvenli bir şekilde uyguna getirmenizi sağlayabilmemiz mümkündür.

Bizler sürekli değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak bunu yaşam alanlarımıza entegre etmek amacıyla sizlere hem makul fiyatı hem de kaliteli hem de teknolojiyle uyumlu sistemleri sizlere ulaştırmak için varız. Otomatik fotoselli kapı fiyatları konusunda ya da farklı bir konuda bizlere sormak istediğiniz şeyler olursa RAD Otomasyon müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

Rad Otomasyon Adres ve İletişim Bilgileri

Yalı Mahallesi Kale Sokak 5/2 
Maltepe/İstanbul/Türkiye 

+90(216) 352 55 35 
+90(506) 114 31 00

info@radotomasyon.com.tr

Rad Otomasyon

Rad Otomasyon Otomatik Kapı ve Kepenk Sistemleri - Firmamız otomatik kapı sınıfında bulunan otomatik kapı.seksiyonel kapı, garaj kapısı, fotoselli kapı gibi ürünler sunuyoruz.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 Müşteri Yorumu)
Loading...


1 yorum

WhatsApp Destek Hattı
Gönder